Seks na stres, czyli 15 zalet uprawiania seksu

Szukasz sposobu, który pozwoli Ci się zrelaksować? Co powiesz na seks?

Czy myślałeś o nim jako o sposobie na walkę ze stresem?

Aby seks był dobry i przyniósł Ci jak najwięcej korzyści, potrzebujesz sprawnego ciała.

Przeczytaj o powodach, dla których warto regularnie ćwiczyć, a następnie poznaj korzyści wynikające z uprawiania seksu.

Dlaczego warto uprawiać seks?

1. Obniżasz ciśnienie krwi – nie tylko seks redukuje poziom stresu; przytulanie także ma korzystne właściwości!

2. Dbasz o układ sercowo-krążeniowy – u mężczyzn, którzy współżyją dwa razy w tygodniu lub częściej, o połowę zmniejsza się ryzyko śmiertelnego zawału mięśnia sercowego.

3. Wzmacniasz odporność – już jeden lub dwa stosunki tygodniowo chronią Cię przed przeziębieniem i innymi infekcjami. To wszystko za sprawą wzrostu poziomu przeciwciała o nazwie immunoglobulina A (IgA).

4. Dłużej żyjesz – uprawianie seksu trzy razy w tygodniu wydłuży Twoje życie o dziesięć lat! To nie wszystko – u mężczyzn zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty, kobietom zapewni młodszy wygląd.

5. Wzmacniasz mięśnie dna miednicy – podczas seksu kobiety ćwiczą mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), dzięki czemu odczuwają większą przyjemność ze stosunku oraz minimalizują ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów z nietrzymaniem moczu.

6. Poprawiasz swoją sprawność fizyczną – współżycie wymaga aktywności zarówno ze strony fizycznej, jak i psychicznej. Co zyskujesz? Poprawiasz wydolność krążeniową, zwiększasz wytrzymałość oraz elastyczność i zapewniasz sobie równowagę.

7. Spalasz zbędne kalorie – w trakcie stosunku wykonujesz ćwiczenia aerobowe, siłowe i rozciągające, jednocześnie redukując tkankę tłuszczową. Spalasz wtedy podobną liczbę kalorii jak podczas maszerowania z prędkością 1,6 km/h!

8. Poprawiasz jakość snu – podczas orgazmu uwalniania jest oksytocyna, która korzystnie wpływa na zdrowy, spokojny sen. Warto uprawiać seks wieczorem, ponieważ odpowiednia dawka snu pomoże Ci utrzymać prawidłową wagę ciała i ciśnienie krwi.

9. Zmniejszasz ból – po stosunku możesz zapomnieć o bólu głowy i stawów czy objawach napięcia przedmiesiączkowego. Zwiększenie poziomu oksytocyny powoduje również wzrost poziomu endorfin, które łagodzą objawy bólu.

10. Poprawiasz jędrność skóry – erotyczne zabawy sprzyjają produkcji estrogenu, który wpływa na jędrność i elastyczność skóry. W końcu nie bez powodu seks nazywany jest eliksirem długowieczności.

11. Podnosisz swoją samoocenę – seks powoduje, że dobrze czujesz się z własnym ciałem. Działa to też w drugą stronę: im większa samoocena, tym lepszy seks.

12. Czujesz się szczęśliwy – seks, tak jak każda inna aktywność, wiążąca się z bliskością i uczuciem, nie tylko podnosi Twoją samoocenę, lecz także wzmacnia ogólne poczucie radości i szczęścia.

13. Wzmacniasz zażyłość w związku – seks i orgazm podnoszą poziom hormonu miłości – oksytocyny – który pomaga nawiązywać relacje i budować zaufanie. Jeśli zbliżenie jest wynikiem miłości i więzi między partnerami, wzrasta satysfakcja z bycia w związku.

14. Podnosisz swoje libido – poziom libido zwiększa się wraz ze zwiększaniem częstotliwości współżycia. Im dłuższe przerwy, tym trudniej na nowo poczuć przyjemność. Dzieje się tak, ponieważ nasze narządy płciowe lepiej reagują na dotyk, gdy są dobrze ukrwione.

15. Usprawniasz pracę swojego intelektu – podczas uprawiania seksu dotleniasz krew, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie Twojego mózgu. Poprawiają się Twoja pamięć i koncentracja. Jeśli czujesz się spełniony w łóżku, istnieje duża szansa, że zaczniesz lepiej zarabiać, szybciej otrzymasz awans i zachowasz na dłużej sprawność i bystrość umysłu.

Co myślisz o seksie jako o metodzie na stres? Jakie widzisz inne zalety uprawiania seksu?

Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Udostępnij ten wpis swoim znajomym, aby zainspirować ich do nowego spojrzenia na czas spędzany (nie) tylko we dwoje 😉

 

AUTOR


agatalimanówka kolor - KopiaAgata Limanówka

praktyk i psycholog biznesu, trener rozwoju osobistego, mentor i coach ICF.

Szlifuje diamenty, dopóki nie zaczynają idealnie błyszczeć. Narzędzia dzięki, którym uzyskuje tak jasny blask to szkolenia, coaching i mentoring.

Jest przekonana, że najważniejsi są ludzie. Pracuje z klientami indywidualnymi i korporacjami. Pomaga im tworzyć i wdrażać indywidualne strategie efektywności.

Autorka programów rozwojowych, wielu publikacji naukowych oraz bloga o rozwoju osobistym.

Publikuje m.in. w portalu natemat.pl.