Kolorowy sposób na stres, czyli 12 powodów, dla których warto kolorować

Szukasz sposobu, który pozwoli Ci się zrelaksować, a jednocześnie okaże dobrą zabawą?

Kolorowanki dla dorosłych to coraz bardziej popularna metoda radzenia sobie ze stresem.

Trudny klient? Rozmowa z szefem?

Zamiast sięgać po papierosa czy kolejną kawę – wyjmij pudełko kredek.

Myślisz, że potrzebujesz zdolności plastycznych? Nic bardziej mylnego!

Dlaczego warto kolorować?

 1. Rozluźniasz się i odprężasz, zmniejszając napięcie – dzięki kolorowaniu zmniejszasz niepokój i emocjonalny chaos oraz wchodzisz w kreatywny i pobudzający do działania stan. Angażowanie siły fizycznej i późniejsze rozluźnienie powoduje ustąpienie fizycznego napięcia, czyli prowadzi do odreagowania emocjonalnego. Skupiając się na doborze kolorów, wyłączasz swój umysł.

Wydrukuj KWIAT

 1. Uspokajasz się i wyciszasz, wyrównujesz swój oddech – kolorowanie odwraca Twoją uwagę od codziennych problemów, negatywnych myśli i natrętnych, często przytłaczających Cię emocji. Podczas kolorowania wytwarza się w Tobie stan podobny do stanu medytacji.

Wydrukuj MOTYLA

 1. Słyszysz własne myśli – Twój mózg i Twoja świadomość koncentrują się na byciu tu i teraz, a Ty wsłuchujesz się w siebie i w swoje potrzeby.

Wydrukuj SOWĘ

 1. Poprawiasz swoje samopoczucie – praktykowanie jakiejkolwiek formy artystycznej zapewni Ci lepsze samopoczucie. Kolorowanie to najtańszy i najszybszy sposób na błyskawiczne zadowolenie.

Wydrukuj KOTA

 1. Efektywniej komunikujesz się z otoczeniem – malując, wyrażasz i zaczynasz rozumieć siebie. Zrozumienie siebie prowadzi do trwałej, pozytywnej zmiany w postrzeganiu siebie i innych i pomaga Ci rozwiązywać konflikty.

Wydrukuj KOBIETĘ W SUKNI

 1. Wyrażasz swoje emocje i uczucia – działania manualne aktywują pracę obu półkul mózgowych; dzięki temu negatywne, często tłumione emocje zostają uwolnione, a Ty przeżywasz prawdziwe katharsis.

Wydrukuj MANDALE

 1. Autoterapia – poznajesz siebie i rozwijasz swoją osobowość; uzewnętrzniasz na co dzień ukryte emocje. Masz możliwość poznania swoich pragnień, potrzeb i lęków oraz odkrycia tego, co radosne, miłe i przynoszące ulgę.

Wydrukuj LAS

 1. Zwiększasz poziom swojej koncentracji i skupienia – konieczność skupienia się na absorbującej Cię czynności pozwala oderwać Twoje myśli od tego, co w naszej codzienności trudne.

Wydrukuj ŻYRAFY

 1. Pobudzasz swoją kreatywność i rozwijasz wyobraźnię – początkowo korzystasz z podpowiedzi i wzorców, by z czasem zacząć bawić się i tworzyć własne koncepcje, opracowywać nowe tematy i według własnych upodobań dobierać kolory. Kreatywność aktywuje w Tobie nowe pokłady możliwości i sprawia, że nawet najbardziej nudne czy rutynowe zajęcia jesteś w stanie sprowadzić do interesujących, sprawiających przyjemność i rozwijających czynności.

Wydrukuj SOWĘ

 1. Rozwijasz zdolności plastyczne i manualne. Kto wie, może z czasem odkryjesz w sobie pasję do malowania lub zainteresujesz się inną dziedziną sztuki? Może z czasem ściany Twojego domu lub domu Twoich znajomych będą zdobiły grafiki Twojego autorstwa?

Wydrukuj SERCE

 1. Świetnie się bawisz. Szał kolorowania wprawia Cię w dokonały humor i wyzwala w Tobie nowe pokłady przyjemności. Psychologowie podkreślają, że kolorowanki dla dorosłych poprawiają nastrój, zwiększając tym samym wiarę we własne siły.

Wydrukuj SŁONIA

 1. Zyskujesz energię do dalszej pracy – kolorowanie wymaga zarówno umiejętności logicznego myślenia (dzięki czemu kolorujemy różnorakie formy, kształty), jak i kreatywności (mieszania kolorów i dobieranie barw). Kolorowanie uruchamia odpowiednie obszary kory mózgowej odpowiedzialne za widzenie i motorykę – potrzebna jest koordynacja, by wykonywać małe, drobne i precyzyjne ruchy dłonią.

Wydrukuj APARAT FOTOGRAFICZNY

 

Sama również koloruję!  Oto przykład:

Moja wiewiórka

Wydrukuj swoją WIEWIÓRKĘ

Moja kolorowanka z “Od stresu do sukcesu”

Wydrukuj swoją kolorowankę “Od stresu do sukcesu”

WYDRUKUJ WIĘCEJ KOLOROWANEK

Co myślisz o kolorowankach jako o metodzie na stres? Kolorujesz?

Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Udostępnij ten wpis swoim znajomym, aby zainspirować ich do wprowadzenia kolorowych zmian!

 

Źródła obrazków:

 1. http://fabrianoboutique.eu/enchanted-forest
 2. http://www.pokolorujswiat.com/
 3. http://www.thaneeya.com/

Bibliografia, literatura:

 1. A systematic analysis of art therapy assessment and rating instrument literature. Unpublished dissertation. The Florida State University, School of Visual Arts and Dance.
 2. Buchalter, S. E (2006). Terapia sztuką. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo.
 3. Case, C., Dally, T. (2006). The Handbook of art therapy. New York: Routledge.
 4. Cierpiałkowska, L. (2005). Psychoterapia indywidualna i grupowa. W: H. Sęk (red.), Psychologia kliniczna, tom I (s. 269-297). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
 5. Cozolino, L. J. (2004). Neuronauka w psychoterapii. Poznań: Zysk i Ska.
 6. Darley, S., Heath, W. (2008). The Expressive Arts Activity Book. London: Jessica Kingsley Publishers.
 7. Girloy, A (2006). Hass-Cohen, H., Carr, R. (2008). Art Therapy and Clinical Neuroscience. London: Jessica Kingsley Publishers.
 8. Kramer, E. (2000). Art As Therapy. London: Jessica Kingsley Publishers.
 9. McNamee C. (2005), Bilateral Art: Integrating art therapy, family therapy, and neuroscience, Contemporary Family Therapy: An International Journal, 27, 4, 545-557.
 10. Stańko, M. (2008b). Odbiorcy, metody i efekty arteterapii- synteza badań. W: W. Karolak, B. Kaczorowska (red.), Arteterapia w medycynie i edukacji. Łódź: Wydawnictwo WSHE.

 

AUTOR

agatalimanówka b-w - KopiaAgata Limanówka

praktyk i psycholog biznesu, trener rozwoju osobistego, mentor i coach ICF.

Szlifuje diamenty, dopóki nie zaczynają idealnie błyszczeć. Narzędzia dzięki, którym uzyskuje tak jasny blask to szkolenia, coaching i mentoring.

Jest przekonana, że najważniejsi są ludzie. Pracuje z klientami indywidualnymi i korporacjami. Pomaga im tworzyć i wdrażać indywidualne strategie efektywności.

Autorka programów rozwojowych, wielu publikacji naukowych oraz bloga o rozwoju osobistym.

Publikuje m.in. w portalu natemat.pl.