Kolorowy sposób na stres, czyli 12 powodów, dla których warto kolorować
Szukasz sposobu, który pozwoli Ci się zrelaksować, a jednocześnie okaże dobrą zabawą?
Trudny klient? Rozmowa z szefem? Zamiast sięgać po papierosa czy kolejną kawę – wyjmij pudełko kredek.
Myślisz, że potrzebujesz zdolności plastycznych? Nic bardziej mylnego!
Kolorowanki dla dorosłych to coraz bardziej popularna metoda radzenia sobie ze stresem.
Dlaczego warto kolorować?
- Rozluźniasz się i odprężasz, zmniejszając napięcie – dzięki kolorowaniu zmniejszasz niepokój i emocjonalny chaos oraz wchodzisz w kreatywny i pobudzający do działania stan. Angażowanie siły fizycznej i późniejsze rozluźnienie powoduje ustąpienie fizycznego napięcia, czyli prowadzi do odreagowania emocjonalnego. Skupiając się na doborze kolorów, wyłączasz swój umysł.
- Uspokajasz się i wyciszasz, wyrównujesz swój oddech – kolorowanie odwraca Twoją uwagę od codziennych problemów, negatywnych myśli i natrętnych, często przytłaczających Cię emocji. Podczas kolorowania wytwarza się w Tobie stan podobny do stanu medytacji.
- Słyszysz własne myśli – Twój mózg i Twoja świadomość koncentrują się na byciu tu i teraz, a Ty wsłuchujesz się w siebie i w swoje potrzeby.
- Poprawiasz swoje samopoczucie – praktykowanie jakiejkolwiek formy artystycznej zapewni Ci lepsze samopoczucie. Kolorowanie to najtańszy i najszybszy sposób na błyskawiczne zadowolenie.
- Efektywniej komunikujesz się z otoczeniem – malując, wyrażasz i zaczynasz rozumieć siebie. Zrozumienie siebie prowadzi do trwałej, pozytywnej zmiany w postrzeganiu siebie i innych i pomaga Ci rozwiązywać konflikty.
- Wyrażasz swoje emocje i uczucia – działania manualne aktywują pracę obu półkul mózgowych; dzięki temu negatywne, często tłumione emocje zostają uwolnione, a Ty przeżywasz prawdziwe katharsis.
- Autoterapia – poznajesz siebie i rozwijasz swoją osobowość; uzewnętrzniasz na co dzień ukryte emocje. Masz możliwość poznania swoich pragnień, potrzeb i lęków oraz odkrycia tego, co radosne, miłe i przynoszące ulgę.
- Zwiększasz poziom swojej koncentracji i skupienia – konieczność skupienia się na absorbującej Cię czynności pozwala oderwać Twoje myśli od tego, co w naszej codzienności trudne.
- Pobudzasz swoją kreatywność i rozwijasz wyobraźnię – początkowo korzystasz z podpowiedzi i wzorców, by z czasem zacząć bawić się i tworzyć własne koncepcje, opracowywać nowe tematy i według własnych upodobań dobierać kolory. Kreatywność aktywuje w Tobie nowe pokłady możliwości i sprawia, że nawet najbardziej nudne czy rutynowe zajęcia jesteś w stanie sprowadzić do interesujących, sprawiających przyjemność i rozwijających czynności.
- Rozwijasz zdolności plastyczne i manualne. Kto wie, może z czasem odkryjesz w sobie pasję do malowania lub zainteresujesz się inną dziedziną sztuki? Może z czasem ściany Twojego domu lub domu Twoich znajomych będą zdobiły grafiki Twojego autorstwa?
- Świetnie się bawisz. Szał kolorowania, wprawia Cię w dokonały humor i wyzwala w Tobie nowe pokłady przyjemności. Psychologowie podkreślają, że kolorowanki dla dorosłych poprawiają nastrój, zwiększając tym samym wiarę we własne siły.
- Zyskujesz energię do dalszej pracy – kolorowanie wymaga zarówno umiejętności logicznego myślenia (dzięki czemu kolorujemy różnorakie formy, kształty), jak i kreatywności (mieszania kolorów i dobieranie barw). Kolorowanie uruchamia odpowiednie obszary kory mózgowej odpowiedzialne za widzenie i motorykę – potrzebna jest koordynacja, by wykonywać małe, drobne i precyzyjne ruchy dłonią.
Sama również koloruję! Oto przykład:
Co myślisz o kolorowankach jako o metodzie na stres? Kolorujesz?
Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.
Udostępnij ten wpis swoim znajomym, aby zainspirować ich do wprowadzenia kolorowych zmian!
Źródła obrazków:
- http://fabrianoboutique.eu/enchanted-forest
- http://www.pokolorujswiat.com/
- http://www.thaneeya.com/
Bibliografia, literatura:
- A systematic analysis of art therapy assessment and rating instrument literature. Unpublished dissertation. The Florida State University, School of Visual Arts and Dance.
- Buchalter, S. E (2006). Terapia sztuką. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo.
- Case, C., Dally, T. (2006). The Handbook of art therapy. New York: Routledge.
- Cierpiałkowska, L. (2005). Psychoterapia indywidualna i grupowa. W: H. Sęk (red.), Psychologia kliniczna, tom I (s. 269-297). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Cozolino, L. J. (2004). Neuronauka w psychoterapii. Poznań: Zysk i Ska.
- Darley, S., Heath, W. (2008). The Expressive Arts Activity Book. London: Jessica Kingsley Publishers.
- Girloy, A (2006). Hass-Cohen, H., Carr, R. (2008). Art Therapy and Clinical Neuroscience. London: Jessica Kingsley Publishers.
- Kramer, E. (2000). Art As Therapy. London: Jessica Kingsley Publishers.
- McNamee C. (2005), Bilateral Art: Integrating art therapy, family therapy, and neuroscience, Contemporary Family Therapy: An International Journal, 27, 4, 545-557.
- Stańko, M. (2008b). Odbiorcy, metody i efekty arteterapii- synteza badań. W: W. Karolak, B. Kaczorowska (red.), Arteterapia w medycynie i edukacji. Łódź: Wydawnictwo WSHE.
polecam
od stresu do sukcesu
Inspirujący poradnik dla wszystkich, którzy na co dzień chcą świadomie dbać o jakość swojego życia.
Dzięki tej książce uświadomisz sobie, dlaczego warto dbać o siebie codziennie, osiągniesz spokój i równowagę oraz przekonasz się, że możliwe jest życie bez stresu.
Ta książka zmotywuje Cię do działania i lepszego, bardziej wartościowego życia!
Pobierz bezpłatny fragment TUTAJ