• O mnie
    • Do posłuchania
    • Do poczytania
    • DND
  • Oferta
    • Zrób sobie biznes
  • Sklep
    • Coaching
      • Programy coachingowe
      • Sesje coachingowe
    • Mentoring
      • Programy mentoringowe
      • Sesje mentoringowe
    • Książki
      • Książki papierowe
      • E-booki
    • Kursy online
      • Webinary
  • Darmowe materiały
  • Kontakt
0

Agata Limanówka

czym-rozni-sie-coaching-od-mentoringu
Coaching / Mentoring / Rozwój osobisty

Czym się różni coaching od mentoringu?

15 lutego 2021

Często kiedy poruszamy temat rozwoju osobistego i specjalistów, którzy mogą nam pomóc w naszym doskonaleniu, używamy zamiennie terminu coach, mentor. Tymczasem wszystkie te profesje różnią się od siebie bardzo znacząco.

W tym artykule poruszę temat różnic pomiędzy coachingiem a mentoringiem w czystej postaci, a także odpowiem na pytanie czy i kiedy można łączyć ze sobą obie metody.

Czym jest coaching?

Coaching jest rewelacyjnym narzędziem wsparcia i rozwoju osobistego. Coach asystuje klientowi w odkrywaniu jego zasobów i uwalnianiu ukrytego potencjału. Dzięki pracy z coachem klient odkrywa nowe perspektywy, uczy się siebie.

Tematy z którymi przychodzi klient na coaching dotyczą jego rozwoju osobistego, biznesowego, ścieżki kariery zawodowej, jak również motywacji, planowania, rozwoju umiejętności, znajdowania odpowiedzi na kluczowe pytania życiowe czy szukania rozwiązań w przypadku pojawienia się życiowych dylematów.

Obszary, z którymi absolutnie nie pracuje się w coachingu to kwestie terapeutyczne. Czyli na przykład w przypadku uzależnienia od alkoholu lub hazardu, procesu żałoby po utracie bliskiej osoby, depresji, klient powinien wybrać pracę z terapeutą w odpowiedniej metodologii (na przykład poznawczo-behawioralnej, Gestalt, terapii uzależnień, czy innej, która jest najlepsza dla danego problemu). Profesjonalny coach w wywiadzie poprzedzającym proces coachingowy, klasyfikuje to z czym przychodzi do niego klient i jeśli to konieczne – odsyła do innego specjalisty. To jeden z elementów etyki zawodu coacha.

Warto podkreślić, że proces coachingowy nie powinien być prowadzony równolegle z procesem terapeutycznym. O tym również informuje coach podczas wywiadu przed rozpoczęciem procesu coachingowego. Należy zakończyć jeden proces, aby rozpocząć kolejny.

Więcej o tym czym jest a czym nie jest coaching przeczytasz tutaj.

Czym jest mentoring?

Mentoring to nieco inny proces w porównaniu z coachingiem. Podczas sesji coachingowych to klient jest najważniejszy, a coach „znika” towarzysząc klientowi w procesie jego rozwoju.

Mentoring to proces, w którym mentor dzieli się swoją wiedzą  i doświadczeniem z obszaru, który jest interesujący dla jego mentee. Zakres tematów jest bardzo szeroki – od życiowych aż do biznesowych i tych dotyczących kariery.  Celem mentoringu jest odkrycie potencjału oraz wzbogacenie i rozwój umiejętności mentee. O tym kto może być mentorem, dowiesz się więcej z tego artykułu.

Czym się różni coaching od mentoringu?

Obie metody pracy wspierające rozwój klienta różnią się strukturą procesu, o czym napisałam wyżej, jak również celem, czasem trwania, częstotliwością spotkań oraz relacją pomiędzy coachem a klientem i coachem a mentorem.

Proces coachingowi ma określoną strukturę – zazwyczaj jest to 6-10, 12 sesji trwających od 45 do 90 minut. Przerwy pomiędzy sesjami wynoszą zazwyczaj od 1 tygodnia do nawet 3-4 tygodni. Procesy dłuższe niż 10-12 sesji są rzadkością – po stronie coacha leży odpowiedzialność, aby nie proces nie ciągnął się w nieskończoność, a klient w tym czasie nie uzależnił się od swojego coacha. Klient może przejść u jednego coacha więcej niż jeden proces coachingowy i to właśnie on jest właścicielem procesu coachingowego. Coach nie daje jednak rozwiązań, ale pomaga klientowi dzięki odpowiednim narzędziom (również pytaniom coachingowym) odkryć i uruchomić wiedzę, umiejętności i potencjał, aby wesprzeć proces rozwoju klienta.

Obejrzyj film, w którym omawiam różnice pomiędzy coachingiem i mentoringiem:

Jeśli natomiast chodzi o proces mentoringowy to nie ma on określonej struktury. Relacja między mentorem  a jego mentee jest relacją typu mistrz – uczeń, a z czasem często przeradza się w relację przyjacielską, partnerską. Co więcej sesja mentoringowa może trwać kilka czy kilkanaście minut, ale równie dobrze kilka godzin.

Częstotliwość również wyznaczana jest potrzebami mentee, a nie ścisłym planem. Mentor dzieli się ze swoim mentee swoją wiedzą, doświadczeniem w dziedzinie, która jest dla niego interesująca, podpowiada rozwiązania, dzieli się swoimi metodami osiągnięcia celu.

Jasno więc widać, że obie metody pracy wspierające nasz rozwój osobisty jako klienta różnią się między sobą bardzo istotnie i nie można ich ze sobą mylić. I tutaj pojawia się  pytanie – czy można je ze sobą łączyć?

Czy można łączyć coaching i mentoring ze sobą?

Jeśli coach jest certyfikowanym coachem na określonym poziomie i zna dobrze obie metody pracy – może ze sobą łączyć te dwa systemy pracy w jedno i  stworzyć własną metodologię pracy z klientami.  Jest ona niepowtarzalna, charakterystyczna dla danego mentor coacha.

Stworzyłam metodologię pracy, która odpowiada na potrzeby moich klientów biznesowych i nazwałam ją Boost Your Business. To proces coachingowo – mentoringowy, w którym wspieram moich klientów w skutecznym osiąganiu ich strategicznych celów biznesowych.

Jak mogę Ci pomóc w Twoim rozwoju osobistym i/lub biznesowym? Czym jest mentoring?

Tymczasem coaching i mentoring różnią się od siebie założeniami, celami, czasem trwania oraz relacją, jaka jest między mentorem a jego mentee (klienta).

Często kiedy myślimy o coachingu i mentoringu, nie zagłębiamy się  szczegółowo w różnice pomiędzy nimi, ponieważ zakładamy, że są to nie tylko pokrewne, ale również bardzo podobne metody pracy, które możemy wykorzystać w pracy nad swoim rozwojem osobistym i rozwojem swojego biznesu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest a czym nie jest coaching, to odsyłam Cię tutaj, a jeśli znasz tę metodę pracy, ale chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto z niej korzystać, to odsyłam Cię tutaj.

Wróćmy zatem do naszego głównego tematu. Czym jest profesjonalny mentoring? Jakie są rodzaje mentoringu? Kto może być mentorem, a kto nim już jest dla Ciebie? Te i inne pytania pojawiają się, kiedy myślimy o mentoringu.

Czym jest profesjonalny mentoring?

Mentoring jest formą stałego kształcenia się, a także coraz bardziej popularnym narzędziem do wspierania rozwoju osobistego.

Jaki jest cel mentoringu?

Celem mentoringu jest odkrycie oraz rozwinięcie  potencjału klienta w oparciu o sfery wartości i tożsamości oraz wzbogacanie i rozwój umiejętności. W tej relacji mentor dzieli się swoim doświadczeniem, a relacja między mentorem a jego klientem charakteryzuje się wzajemnym zaufaniem.

Kto może być mentorem?                                         

Jest kilka odpowiedzi, a każda z nich jest właściwa. Zacznijmy od tego, co jest najpowszechniejsze, a co nie zawsze sobie uświadamiany.

Naszym naturalnym mentorem może być osoba, którą darzymy zaufaniem i jest dla nas autorytetem – to może być nasz nauczyciel, matka lub ojciec, ktoś bliski, na przykład babcia, osoba, która osiągnęła sukces w interesującej nas dziedzinie (życiu lub biznesie), którą podziwiamy i od której chcemy się uczyć i czerpać inspirację.         

To może być ktoś, z kim nigdy nie spotkaliśmy się osobiście, na przykład słynny naukowiec albo guru rozwoju osobistego. Możemy czerpać od danej osoby, ponieważ dostarcza ona szeroko dostępną wiedzę i treści, które docierają również do nas.

Warto zadać sobie pytanie kto  jest dla nas takim mentorem i mieć świadomość, że ta osoba (oczywiście może ich być więcej) jest kim, kto wywiera na nas wpływ – tak w życiu prywatnym, zawodowym, jak w biznesie. Zawodowo – może to być również Twój przełożony albo szef, który jest dla Ciebie źródłem motywacji na ścieżce Twojej kariery.

Można mnożyć przykłady. Mentor zazwyczaj jest ekspertem w dziedzinie, która jest interesuje jego klienta. Na przykład – jeśli jest mentee chce zarabiać dwa miliony złotych rocznie na sprzedaży luksusowych nieruchomości, to szuka mentora, który już osiągnął taki, albo jeszcze większy sukces i czerpie od niego. Jeśli mentee chce nauczyć się medytacji, którą stosuje się w jodze – szuka mistrza, który osiągnął biegłość w tej dziedzinie i uczy się od niego. To, co ważne, to fakt, że można mieć kilku mentorów jednocześnie i to jest jak najbardziej dobre rozwiązanie.

Zobacz więcej w filmie poniżej:

Mentorem może być również ktoś, świadomie stosuje tę metodę pracy ze swoimi klientami, wie jak z tego narzędzia korzystać i jak odkrywać potencjał swojego klienta. Ważne są tutaj wspólne wartości tak mentora, jak i jego mentee.

Dzięki tak silnej podstawie mentor, który nie tylko inspiruje, motywuje, poddaje pomysły i rozwiązania do przemyślenia swojemu klientowi, wydobywa z niego w naturalny sposób jego potencjał i pomaga budować samoświadomość. Ponadto pomaga mu rozwijać umiejętności i rozwijać się zgodnie z czasem i tempem najodpowiedniejszym dla niego.

To piękna relacja mistrz – uczeń, z której czerpie zarówno mentee i jego mentor, a która często przeradza się również w relację przyjacielską i partnerską.

Profesjonalny mentoring może być stosowany zarówno jako element rozwoju osobistego, jak i biznesowego. Sama jestem certyfikowanym coachem ICF PCC (ICF to międzynarodowa organizacja stowarzyszająca coachów na całym świecie, którzy kierują się etyką tego zawodu, a tym samym standardami etycznymi ICF) i z ogromną przyjemnością pracuję z moimi klientami tą metodą tak w ich rozwoju osobistym, jak i biznesie. Jesteś ciekawy, jakie mam kompetencje? Sprawdź tutaj.

Stworzyłam także własną metodologię pracy – hybrydę łącząc ze sobą coaching i mentoring w jedno w procesie #BoostYourBusiness, w którym pracuję z moimi klientami nad strategią ich biznesu i podniesieniem dochodów w stosunkowo krótkim czasie.

Jak długo trwa mentoring?

Mentoring w odróżnieniu od procesu coachingowego, który ma określone ramy czasowe– może trwać od jednego spotkania aż do kilku lat. Nie ma tutaj ryzyka uzależnienia się mentee od swojego mentora, ponieważ mentoring nie jest dyrektywny, a jego struktura kreuje się w trakcie jego trwania. Mentoring można (podobnie jak proces coachingowy) przerwać w dowolnym momencie. Czas trwania jest uwarunkowany potrzeb mentee.

Kto i po co może korzystać z profesjonalnego mentoringu?

Każdy, kto tego potrzebuje i chce pracować nad swoim rozwojem osobistym! Również coachowie, trenerzy, autorzy, przedsiębiorcy, właściciele biznesów, osoby, które chcą rozwijać swój biznes usług szkoleniowych i/lub coachingowych, a także stworzyć efektywną strategię działania własnego biznesu pozwalającą na skuteczną sprzedaż własnych usług.

Jeśli masz swojego mentora, to przyjmij moje ogromne gratulacje! A jeśli szukasz profesjonalnego mentora, to zobacz na ten temat więcej tutaj.

TAGS:coachingcoaching biznesowycoaching lifementoring
0 Komentarzy
Podziel się
A co Ty myślisz?

Zostaw komentarz Cancel Comment

Zainspiruj się

Polecam także

Kiedy masz 40 lat…

13 marca 2020

Pamiętasz jeszcze o swoich noworocznych postanowieniach?

1 lutego 2020

Dlaczego nie realizujemy noworocznych postanowień?

31 grudnia 2019
Cześć, jestem Agata!

Cześć, jestem Agata!

Jestem autorem & współautorem 20 książek, w tym poradnika psychologicznego "Od stresu do sukcesu", bloga i wielu publikacji naukowych, psychologiem, trenerem i strategiem biznesu oraz mentorem i certyfikowanym coachem ICF.

kup teraz

Wejdź do sklepu

product_title_1

Pakiet Książka + E-book Doskonale Niedoskonali TOM I

product_title_2

Pakiet 3 książek Doskonale Niedoskonali TOM I,II,III

product_title_3

Pakiet 2 książek Doskonale Niedoskonali TOM I, II

product_title_4

Pakiet książka + e-book Doskonale Niedoskonali TOM II

Na YOUTUBE Dzielę się z Tobą za darmo najlepszą wiedzą o tym, jak strategicznie osiągnąć sukces w życiu i w biznesie.

Zasubskrybuj mój kanał

Moje artykuły

  • Zostań strategiem swojego życia!
  • Czym jest coaching kariery?
  • Praca z motywacją w coachingu kariery. Część 1
  • Praca z motywacją w coachingu kariery. Część 2
  • Jak przejść od stresu do sukcesu? Wyśpij się!
Logo Tpay
  • Kontakt
  • Moje konto
  • Szybkie zwroty inpost
  • Regulamin sklepu
  • Polityka prywatności
  • Regulamin newslettera

Copyright © 2025 Agata Limanówka. All Rights Reserved.Made with ❤ Justyna Lubawy.

Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}