Czym jest mentoring?

Tymczasem coaching i mentoring różnią się od siebie założeniami, celami, czasem trwania oraz relacją, jaka jest między mentorem a jego mentee (klienta).

Często kiedy myślimy o coachingu i mentoringu, nie zagłębiamy się  szczegółowo w różnice pomiędzy nimi, ponieważ zakładamy, że są to nie tylko pokrewne, ale również bardzo podobne metody pracy, które możemy wykorzystać w pracy nad swoim rozwojem osobistym i rozwojem swojego biznesu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest a czym nie jest coaching, to odsyłam Cię tutaj, a jeśli znasz tę metodę pracy, ale chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto z niej korzystać, to odsyłam Cię tutaj.

Wróćmy zatem do naszego głównego tematu. Czym jest profesjonalny mentoring? Jakie są rodzaje mentoringu? Kto może być mentorem, a kto nim już jest dla Ciebie? Te i inne pytania pojawiają się, kiedy myślimy o mentoringu.

Czym jest profesjonalny mentoring?

Mentoring jest formą stałego kształcenia się, a także coraz bardziej popularnym narzędziem do wspierania rozwoju osobistego.

Jaki jest cel mentoringu?

Celem mentoringu jest odkrycie oraz rozwinięcie  potencjału klienta w oparciu o sfery wartości i tożsamości oraz wzbogacanie i rozwój umiejętności. W tej relacji mentor dzieli się swoim doświadczeniem, a relacja między mentorem a jego klientem charakteryzuje się wzajemnym zaufaniem.

Kto może być mentorem?                                               

Jest kilka odpowiedzi, a każda z nich jest właściwa. Zacznijmy od tego, co jest najpowszechniejsze, a co nie zawsze sobie uświadamiany.

Naszym naturalnym mentorem może być osoba, którą darzymy zaufaniem i jest dla nas autorytetem – to może być nasz nauczyciel, matka lub ojciec, ktoś bliski, na przykład babcia, osoba, która osiągnęła sukces w interesującej nas dziedzinie (życiu lub biznesie), którą podziwiamy i od której chcemy się uczyć i czerpać inspirację.             

To może być ktoś, z kim nigdy nie spotkaliśmy się osobiście, na przykład słynny naukowiec albo guru rozwoju osobistego. Możemy czerpać od danej osoby, ponieważ dostarcza ona szeroko dostępną wiedzę i treści, które docierają również do nas.

Warto zadać sobie pytanie kto  jest dla nas takim mentorem i mieć świadomość, że ta osoba (oczywiście może ich być więcej) jest kim, kto wywiera na nas wpływ – tak w życiu prywatnym, zawodowym, jak w biznesie. Zawodowo – może to być również Twój przełożony albo szef, który jest dla Ciebie źródłem motywacji na ścieżce Twojej kariery.

Można mnożyć przykłady. Mentor zazwyczaj jest ekspertem w dziedzinie, która jest interesuje jego klienta. Na przykład – jeśli jest mentee chce zarabiać dwa miliony złotych rocznie na sprzedaży luksusowych nieruchomości, to szuka mentora, który już osiągnął taki, albo jeszcze większy sukces i czerpie od niego. Jeśli mentee chce nauczyć się medytacji, którą stosuje się w jodze – szuka mistrza, który osiągnął biegłość w tej dziedzinie i uczy się od niego. To, co ważne, to fakt, że można mieć kilku mentorów jednocześnie i to jest jak najbardziej dobre rozwiązanie.

Zobacz więcej w filmie poniżej:

Mentorem może być również ktoś, świadomie stosuje tę metodę pracy ze swoimi klientami, wie jak z tego narzędzia korzystać i jak odkrywać potencjał swojego klienta. Ważne są tutaj wspólne wartości tak mentora, jak i jego mentee.

Dzięki tak silnej podstawie mentor, który nie tylko inspiruje, motywuje, poddaje pomysły i rozwiązania do przemyślenia swojemu klientowi, wydobywa z niego w naturalny sposób jego potencjał i pomaga budować samoświadomość. Ponadto pomaga mu rozwijać umiejętności i rozwijać się zgodnie z czasem i tempem najodpowiedniejszym dla niego.

To piękna relacja mistrz – uczeń, z której czerpie zarówno mentee i jego mentor, a która często przeradza się również w relację przyjacielską i partnerską.

Profesjonalny mentoring może być stosowany zarówno jako element rozwoju osobistego, jak i biznesowego. Sama jestem certyfikowanym coachem ICF PCC (ICF to międzynarodowa organizacja stowarzyszająca coachów na całym świecie, którzy kierują się etyką tego zawodu, a tym samym standardami etycznymi ICF) i z ogromną przyjemnością pracuję z moimi klientami tą metodą tak w ich rozwoju osobistym, jak i biznesie. Jesteś ciekawy jakie mam kompetencje? Sprawdź tutaj.

Stworzyłam także własną metodologię pracy – hybrydę łącząc ze sobą coaching i mentoring w jedno w procesie #BoostYourBusiness, w którym pracuję z moimi klientami nad strategią ich biznesu i podniesieniem dochodów w stosunkowo krótkim czasie.

Jak długo trwa mentoring?

Mentoring w odróżnieniu od procesu coachingowego, który ma określone ramy czasowe– może trwać od jednego spotkania aż do kilku lat. Nie ma tutaj ryzyka uzależnienia się mentee od swojego mentora, ponieważ mentoring nie jest dyrektywny, a jego struktura kreuje się w trakcie jego trwania. Mentoring można (podobnie jak proces coachingowy) przerwać w dowolnym momencie. Czas trwania jest uwarunkowany potrzeb mentee.

Kto i po co może korzystać z profesjonalnego mentoringu?

Każdy, kto tego potrzebuje i chce pracować nad swoim rozwojem osobistym! Również coachowie, trenerzy, autorzy, przedsiębiorcy, właściciele biznesów, osoby, które chcą rozwijać swój biznes usług szkoleniowych i/lub coachingowych, a także stworzyć efektywną strategię działania własnego biznesu pozwalającą na skuteczną sprzedaż własnych usług.

Jeśli masz swojego mentora, to przyjmij moje ogromne gratulacje! A jeśli szukasz profesjonalnego mentora, to zobacz na ten temat więcej tutaj.

Agata Limanówka  Strateg. Psycholog i praktyk biznesu, trener rozwoju osobistego, certyfikowany mentor i  coach ICF. Autor i współautor 8 książek, w tym poradnika psychologicznego „Od stresu do sukcesu”, cyklu książek „Doskonale niedoskonali”, wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, absolwent studiów doktorskich i podyplomowych, wykładowca, pomysłodawca projektu Doskonale Niedoskonali.

Jej misją to szlifowanie Diamentów, co robi na kilka sposobów.

Jako mentor coach tworzy kreatywne strategie i modele biznesowe, a także produkty i usługi dla przedsiębiorców – od fizycznych produktów jak np. książki, aż do niematerialnych jak usługi konsultacji, kursy czy szkolenia.

W praktyce psychologa biznesu, trenera i rekrutera, współpracuje z korporacjami, instytucjami państwowymi i właścicielami biznesów. Z powodzeniem tworzy dla nich szkolenia dedykowane, programy szkoleniowe (ponad 3000 h praktyki) oraz projekty rekrutacyjne. Są one skierowane dla kadry menedżerskiej wyższego i średniego szczebla oraz szeregowych pracowników. Największy z nich objął ponad 2000 osób.

Jako twórca idei doskonałej niedoskonałości wraz z Doskonale Niedoskonałymi autorami i członkami społeczności oraz dzięki eventom, jak konferencja w Oxfordzie, aktywnie pomaga odkrywać innym jak – będąc Doskonale Niedoskonałym – osiągnąć sukces w życiu i biznesie i być szczęśliwym.

Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń z zakresu komunikacji, sprzedaży, obsługi klienta, oraz kompetencji i umiejętności liderskich, radzenia sobie ze stresem (tylko z tego tematu przeszkoliła stacjonarnie kilkanaście tysięcy uczestników).

W swojej pracy postępuje zgodnie ze standardami kodeksu etyczno-zawodowego psychologa i kodeksu etycznego ICF. Jest zaangażowana społecznie, 10% swojej pracy wykonuje pro bono.

Ludzie – ich umysł i zachowania, a także dążenie do ulepszania siebie, fascynowały ją od zawsze. I ta pasja towarzyszy jej niezmiennie od początku pracy zawodowej. Cechuje ją nie tylko profesjonalizm, ale także pozytywne nastawienie, ciepło i poczucie humoru, a także umiejętność koncentracji na swoich klientach, co zbudza ich zaufanie oraz daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas wspólnej pracy.