Skąd się bierze negatywny stres?
Najogólniej mówiąc, jeśli znajdujemy się w sytuacji, którą oceniamy jako zagrażającą, a dodatkowo sami oceniamy, że własne możliwości poradzenia sobie z tym, jako niewystarczające, wówczas poziom stresu i niepokoju wzrasta.
Jak wygląda stres w pracy?
Im większa jest nasza podatność na stres, tym bardziej wyolbrzymiamy nasze oceny spotykających nas sytuacji. Niewielki problem urasta do rangi koszmaru.
Na przykład wyobraź sobie, że awansowałeś i otrzymałeś nowe stanowisko pracy z większą ilością obowiązków.
Podekscytowany rzucasz się w wir pracy, bo zakładasz, że świetnie sobie poradzisz z nowymi zadaniami. Po miesiącu dopada Cię jednak zmęczenie i zaczynasz zastanawiać się, czy na pewno podjąłeś słuszną decyzję. W krótkim czasie zaczynasz przenosić swoją ocenę tej sytuacji na kolejne obszary swojej pracy i wkrótce czujesz ogólne zniechęcenie i zaczynasz oceniać w negatywny sposób większość sytuacji spotykających Cię w pracy. Twój stres w pracy zaczyna się dawać we znaki również Twoim bliskim.
Jeżeli dodatkowo czujesz, że brak Ci sił, to sprawia to, że nie doceniasz, że możesz stawić czoła tej sytuacji, ba, możesz nawet zupełnie o tym zapomnieć!
W efekcie Twój poziom stresu wzrasta do takiego poziomu, że nie jesteś w stanie podejmować rozsądnych decyzji ani odpowiednich kroków, żeby rozwiązać pojawiające się problemy.
Okazuje się, że przed awansem byłeś świetnie zorganizowany, a teraz czujesz się bardzo obciążony pracą i ciągle zmęczony. Nie delegujesz obowiązków, bo wszystko chcesz zrobić sam i w dodatku najlepiej jak się da. Wracasz do domu o godzinie 20.00., co więcej – powoli staje się to normą, poza tym od wielu dni nie zjadłeś porządnego posiłku. Przychodzi Ci do głowy, że chcesz zmienić tę sytuację, ale sam nie wiesz jak.
Negatywny niepokój, który Ci zaczyna towarzyszyć prawie nieustannie, w tej sytuacji niekoniecznie może wynikać z realnego zagrożenia, ale z niebezpieczeństwa, jakie sobie wyobrażasz. Możesz w tej sytuacji twórczo „przewidywać” niebezpieczne sytuacje, których pojawienie się jest tak naprawdę znikome (na przykład, że nagle Twój komputer ulegnie awarii i stracisz wszystkie wyniki swojej pracy albo, że nagle zachorujesz na jakąś nieuleczalną chorobę).
Oczywiście czasami zagrożenie jest realne i zamartwianie się jest adekwatne do sytuacji – na przykład kiedy firma, w której pracujesz, zostaje niespodziewanie przejęta przez inną firmę i grozi Ci zwolnienie z pracy.
Co możesz zrobić?
Jednym ze sposobów jest metoda trzech kroków, która pozwoli Ci podzielić stres na mniejsze części, które możesz kontrolować:
- Oceń sytuację i nazwij problem. Postaraj się zidentyfikować problem: masz za dużo obowiązków i czujesz się przepracowany. Co możesz z tym zrobić? Zmienić organizację czasu w pracy.
- Zaplanuj działania. Postaw sobie racjonalne, możliwe do wykonania cele. Ustal priorytety. Podziel je na mniejsze zadania, które będziesz mógł kontrolować. Możesz skorzystać z narzędzia, jakim jest Trello.
- Zrealizuj plan. Spotkaj się z przełożonym i powiedz, że chcesz znaleźć rozwiązanie odnośnie swojego przepracowania.
- Ustal, w jaki sposób możesz oddelegować część swoich obowiązków. Dzięki temu, że nie unikasz stresu, ale konfrontujesz się z nim, przejmujesz kontrolę nad sytuacją i możesz efektywnie obniżyć swój poziom stresu w pracy.
- Pomyśl również o tym, jak się odstresować w życiu prywatnym.
Powodzenia! Jeśli masz własne niezawodne metody radzenia sobie ze stresem w pracy – podziel się nimi w komentarzach.
polecam
od stresu do sukcesu
Inspirujący poradnik dla wszystkich, którzy na co dzień chcą świadomie dbać o jakość swojego życia.
Dzięki tej książce uświadomisz sobie, dlaczego warto dbać o siebie codziennie, osiągniesz spokój i równowagę oraz przekonasz się, że możliwe jest życie bez stresu.
Ta książka zmotywuje Cię do działania i lepszego, bardziej wartościowego życia!
Pobierz bezpłatny fragment TUTAJ