Najkrótszy test inteligencji na świecie

Dziś coś na odświeżenie umysłu.

Poniżej przytaczam test świadomego myślenia (Cognitive Reflection Test) autorstwa Shane’a Fredericka, zwany też najkrótszym testem inteligencji.

W pierwszej chwili wydaje się, że intuicja podpowiada nam dobre rozwiązania, jednak zadanie polega na tym, żeby przejść do głębszego analitycznego myślenia.

Gotowy?

Pytania brzmią:

Pytanie 1.

Jeśli 5 maszyn w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, to ile czasu zajmie 100 maszynom zrobienie 100 urządzeń?

Pytanie 2.

Na stawie rozrasta się kępa lilii wodnych. Codziennie kępa staje się dwukrotnie większa. Jeśli zarośnięcie całego stawu zajmie liliom 48 dni, to ile dni potrzeba, żeby zarosły połowę stawu?

Pytanie 3.

Ołówek i pióro razem kosztują 1,10 zł. Pióro jest o 1 zł droższe od ołówka. Ile kosztuje ołówek?

Odpowiedzi test Shane’a Fredericka

Zanim się ocenisz musisz wiedzieć, że poprawnej odpowiedź na wszystkie trzy pytania udzieliło tylko 6%. Polaków, 37% udzieliło błędnej odpowiedzi na wszystkie trzy pytania,  na dwa pytania odpowiedziało dobrze – 16%, zaś na jedno pytanie odpowiedziało dobrze 41% badanych (wyniki TNS Polska, grudzień, 2014).

Chcesz więcej testów psychologicznych? Znajdziesz je TUTAJ.

AUTOR

agatalimanówka b-w - KopiaAgata Limanówka

praktyk i psycholog biznesu, trener rozwoju osobistego, mentor i coach ICF.

Szlifuje diamenty, dopóki nie zaczynają idealnie błyszczeć. Narzędzia dzięki, którym uzyskuje tak jasny blask to szkolenia, coaching i mentoring.

Jest przekonana, że najważniejsi są ludzie. Pracuje z klientami indywidualnymi i korporacjami. Pomaga im tworzyć i wdrażać indywidualne strategie efektywności.

Autorka programów rozwojowych, wielu publikacji naukowych oraz bloga o rozwoju osobistym.

Publikuje m.in. w portalu natemat.pl.