
Co oznaczają te liczby: 20, 40, 60?
W dzisiejszym artykule (i w kolejnych) postanowiłam przedstawić Ci etapy życia każdego człowieka, również i Twojego, z perspektywy najbardziej kluczowych momentów. Momentów, w których definiujesz swoje życie w mniej lub bardziej świadomy sposób na mniej więcej kolejne dwadzieścia lat. Oczywiście istotnych momentów w życiu jest o wiele więcej – to na przykład ślub, narodziny dziecka, wyjazd zagranicę, zmiana pracy.
Dziś jednak skupię się na kluczowych etapach życia zawodowego i prywatnego. Jest to umownie wiek 20, 40 i 60 lat. Umownie, bo obecnie czas wejścia w dorosłość i usamodzielnienia przesuwa się do trzydziestego roku życia i dalej. Jedną z przyczyn jest to, że kobiety realizują się zawodowo i odkładają decyzję o macierzyństwie i związku na później, często nawet na po czterdziestym roku życia. Inna przyczyna to brak stałego zatrudnienia, a w związku z tym niemożność osiągnięcia stabilizacji życiowej. To z kolei powoduje, że młode osoby niezbyt chętnie podejmują się stałych zobowiązań jak założenie rodziny, kupno mieszkania, bo to generuje stałe zobowiązania na całe dziesięciolecia. Oczywiście przyczyn jest więcej, tutaj podałam tylko niektóre.
Co generalnie dzieje się w naszym życiu zawodowym i prywatnym, gdy mamy 20, 40, 60 lat?
Kiedy masz 20 lat…
Kiedy mamy 20 lat (umownie) wybieramy zawód (kierunek studiów albo też inny rodzaj kształcenia), co definiuje nasze życie na kolejne 20 lat (również umowne). W tym czasie wykonujemy wybrany przez nas zawód, dokształcamy się, czasami przekwalifikowujemy. W międzyczasie zakładamy rodzinę, mamy dzieci, psa, samochód, mieszkanie lub dom. Obowiązki z tym związane narzucają nam określoną rutynę codzienności – musimy spłacać kredyt, płacić rachunki, chodzić do pracy, opiekować się dziećmi, rozwiązywać pojawiające się problemy, dbać o siebie i bliskich.
Idealnie, jeśli ścieżkę kariery zawodowej wybraliśmy zgodnie z naszymi preferencjami, a praca jest pasją i przynosi nam satysfakcjonujące nas dochody. Jeśli nie ma większych zawirowań w naszym życiu prywatnym (jak np. problemy ze własnym zdrowiem lub zdrowiem naszych bliskich), to możemy powiedzieć, że w zasadzie jesteśmy szczęśliwi.
Nieco gorzej jest, jeśli jako dwudziestolatkowie nie wiemy, czym chcemy się zająć, nie mamy pasji ani zainteresowań, które rozwinięte i sformalizowane, mogłyby się stać naszym zawodem. Wówczas wykonujemy często narzucony przez okoliczności zawód, który niekoniecznie daje nam satysfakcję, ale przynosi pieniądze. To z kolei pozwala na prowadzenie wygodnego życia i rozwijanie pasji poza pracą. Ten scenariusz przynosi spełnienie i spokój wewnętrzny wielu osobom.
Najgorzej jest kiedy wykonujemy zawód, który nas nie interesuje i nie przynosi optymalnych dochodów. Wówczas w połączeniu z obowiązkami, jakie narzuca życie, często dochodzi do momentu zniechęcenia, zadania sobie pytania: „Co chcę tak naprawdę robić w życiu?” i zwrotu w karierze zawodowej. I to jest świetny moment na zmianę i skorzystanie z dobrodziejstw coachingu kariery.
Wróćmy do momentu wyboru ścieżki kariery zawodowej. To jest idealny moment, w którym dobrze jest skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, psychologa czy coacha kariery dysponującego narzędziami pomagającymi określić preferencje zawodowe. Definiowanie własnego życia zawodowego i prywatnego na kolejne umowne 20 lat to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu, bo określa jego rodzaj i jakość na kolejne lata. Jeśli zdamy się na przypadek w tak ważnej kwestii, tak również prawdopodobnie będzie wyglądać nasze życie. Świadomie podjęta o własnej przyszłości zawodowej gwarantuje satysfakcję i daje poczucie kontroli nad własnym życiem.
Co się dzieje kiedy dobijamy 40-stki? O tym w kolejnym artykule.