Co zrobić, kiedy stres Cię przerasta? Od stresu do sukcesu w praktyce.

Czym się stresujemy?

Każdy ma momenty w życiu, które są po prostu trudniejsze, jak na przykład zmiana pracy, jej utrata, przeprowadzka, gorszy nastrój, choroba kogoś bliskiego, problemy finansowe, rozwód.

Także takie sytuacje, które zdarzają się w naszym życiu stosunkowo rzadko, jak narodziny dziecka, ślub, wyjazd na wakacje, święta, egzamin –  paradoksalnie są dla nas stresujące, ponieważ nie mamy zbyt dużego doświadczenia w radzeniu sobie z nimi, właśnie dlatego, że nie przydarzają się nam codziennie, a jedynie od czasu do czasu. Idealnie, jeśli traktujemy je jak wyzwanie i wówczas działają na nas mobilizująco. Zdarza się też tak, że nie na wszystko mamy wpływ – to może być dodatkowy czynnik, który może zwiększać u nas negatywny stres.

Ważne jest to, jakie mamy nastawienie do spotykających nas sytuacji oraz jak  sobie z nimi radzimy, ze wsparciem bliskich osób albo też profesjonalistów.

 

Jakie podjąć kroki, aby przejść od stresu do sukcesu?

Oto fragment mojej książki[1], który postanowiłam udostępnić, aby pokazać Ci logiczne kroki, które możesz podjąć, aby poradzić sobie w sytuacjach, które Cię przerastają.

„Jeżeli nie radzisz sobie ze stresem, jeśli czujesz, że życie wymyka Ci się spod kontroli, nie wahaj się poszukać pomocy. Jakie masz możliwości?

  • Zacznij od rozmowy z kimś Ci bliskim i zaufanym, kto dobrze Ci życzy. To może być ktoś z rodziny albo przyjaciel; być może dzięki rozmowie spojrzysz na swoje życie z innej perspektywy i problem zniknie, wyda Ci się mniejszy albo nie tak istotny jak sądziłeś.
  • Skorzystaj z pomocy osobistego trenera, specjalizującego się w problematyce stresu. Tak, jak optymizmu, tak i radzenia sobie ze stresem na co dzień możesz nauczyć się bez trudu. Trener pomoże Ci zdobyć praktyczne umiejętności, żebyś mógł sprawdzić metody i sposoby, które działają u Ciebie.
  • Skorzystaj z usług certyfikowanego coacha[2] (na przykład ICF lub innej organizacji dbającej o etykę i jakość usług świadczonych przez coachów). Coach pomoże Ci odkryć i wdrożyć w życie indywidualną strategię radzenia sobie ze stresem. Coach, podobnie jak trener, po wstępnej konsultacji powinien określić, czy może Ci pomóc, czy jednak powinieneś skorzystać z pomocy innego specjalisty.
  • Skorzystaj z konsultacji i porad psychologa lub psychoterapeuty[3]. Psychoterapeuta dodatkowo może zaproponować Ci terapię indywidualną lub grupową, a w określonych przypadkach skierować Cię do psychiatry, który – jeśli okaże się to konieczne – wypisze Ci leki wspomagające proces terapeutyczny. Poszukaj w swoim mieście grupy wsparcia.
  • W nagłej sytuacji zawsze możesz zadzwonić na ogólnopolski Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123. Numer jest bezpłatny, czynny codziennie od 14.00 do 22.00. Dyżurują pod nim profesjonaliści, którym możesz zaufać. W jakich sytuacjach możesz zgłosić się do nich?
  • gdy przechodzisz kryzys emocjonalny;
  • gdy potrzebujesz wsparcia i porady psychologicznej;
  • jeśli jesteś osobą samotną;
  • gdy cierpisz z powodu depresji;
  • gdy cierpisz z powodu chronicznego stresu.

Nie wahaj się zadzwonić. Rozmowa i pomoc są poufne. Każdemu zdarza się przechodzić gorszy okres w życiu – tak po prostu czasem bywa. Jeśli widzisz, że ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje podobnej pomocy, przekaż mu powyższy numer; nie wszyscy go znają.”

 

        Gdzie jeszcze możesz szukać wiedzy i pomocy? 

Jeśli sytuacja stresująca Cię negatywnie się przedłuża, oceń sam, czy to tylko obniżony nastrój czy może warto, abyś poszukał pomocy specjalisty tutaj.

Dowiedz się więcej o tym jak rozróżnić stan zwykłego smutku od depresji tutaj.

 

W moim sklepie jest dostępny test psychologiczny, dzięki któremu można sprawdzić czy warto szukać pomocy psychoterapeuty i/lub psychiatry. Jeśli ktoś z chcesz z niego skorzystać za darmo –  użyj kodu dostępu: smile tutaj. 

Jeśli trudno Ci samodzielnie ocenić swój stan, możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty albo z darmowej grupy wsparcia. W każdym mieście ośrodki pomocy psychologicznej organizują takie grupy pro bono, w ramach etyki zawodu psychologa. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google hasło: „grupa wsparcia dla osób z depresją+nazwa swojego miasta”.

Jeśli przewlekły stres poskutkował u Ciebie negatywnymi zachowaniami czy nawykami, to możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej również w innych kwestiach, jak np. uzależnieniach. Listę ośrodków w całej Polsce udzielających takiej pomocy znajdziesz tutaj.

Działaj! Wspieram Cię mocno!

 

[1] Fragment mojej książki „Od stresu do sukcesu”. Agata Limanówka „Od stresu do sukcesu. 9 sposobów na szczęśliwe życie.” Wydanie II, Wyd. Suite 77, s. 233-235

[2] Akredytowany coach tworzy z Tobą relację w oparciu o najwyższe standardy etyczne Kodeksu ICF; dzięki temu masz pewność, że nieustannie się rozwijasz, korzystając z warsztatów zatwierdzonych przez ICF.

[3] Psycholog musi ukończyć jednolite, pięcioletnie studia magisterskie o określonej specjalizacji (biznesu, społecznej i in.). Psychoterapeuta dodatkowo musi ukończyć certyfikowaną szkołę terapeutyczną i przejść własny proces terapeutyczny, odbyć określone godziny pracy z superwizorem. Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta kierują się standardami etycznymi kodeksu zawodu psychologa.

 

Więcej o tym jak przejść od stresu do sukcesu w praktyce znajdziesz w mojej książce „Od stresu do sukcesu”.

Opinie recenzentów znajdziesz tutaj: www.odstresudosukcesu.pl

Książkę kupisz TUTAJ.

 

Agata Limanówka

praktyk i psycholog biznesu, trener rozwoju osobistego, mentor i coach ICF.

Szlifuje diamenty, dopóki nie zaczynają idealnie błyszczeć. Narzędzia dzięki, którym uzyskuje tak jasny blask to szkolenia, coaching i mentoring.

Jest przekonana, że najważniejsi są ludzie. Pracuje z klientami indywidualnymi i korporacjami. Pomaga im tworzyć i wdrażać indywidualne strategie efektywności.

Autorka programów rozwojowych, wielu publikacji naukowych oraz bloga o rozwoju osobistym.

Zostaw odpowiedź

Zapisz się na mój newsletter. 

 

 

 

 

Pozostańmy w kontakcie! 

Będę Cię na bieżąco informować o tym, co ważne. 

I tylko o tym!

 

Gratuluję! Sprawdź skrzynkę pocztową.

Odbierz BEZPŁATNY kurs:

"Jak Zyskać 2 Tygodnie w Roku?"

Plus BONUS niespodziankę.

Gratulacje! Sprawdź skrzynkę i odbierz swój BONUS niespodziankę.